Wiktoria Pietrzykowska

Zmieniamy przyzwyczajenia

Długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków może szkodzić zdrowiu. Nie zdaje sobie sprawy z ryzyka lub bagatelizuje te konsekwencje 31% Polaków.

Zmieniamy przyzwyczajenia

Z roku na rok Polacy zażywają coraz więcej medykamentów. Takie niekontrolowane leczenie się na własną rękę wpływa negatywnie głównie na układ pokarmowy. Powikłania są jednak bardzo groźne – twierdzi ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński.

Pierwsze objawy, których nie należy bagatelizować to:

  • zwykły ból brzucha
  • zgaga
  • dyskomfort w nadbrzuszu
  • odbijanie
  • wzdęcia
  • biegunka

Jeżeli pojawiają się one często, mogą świadczyć o:

  • zapaleniu przełyku, żołądka, jelit
  • wrzodach żołądka lub dwunastnicy
  • krwawieniu z przewodu pokarmowego.

Jednym z podstawowych błędów samoleczenia, prowadzących do powikłań jest przyjmowanie różnych leków na te same objawy chorobowe, w niedużych odstępach czasowych. Do czynników ryzyka wystąpienia powikłań należy także łączenie leków przepisanych przez lekarza z zakupionymi samemu w aptece, sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej. Wiele osób uważa, że jeżeli dany lek jest łatwo dostępny i sprzedawany bez recepty, to można go brać bez ograniczeń. Każdy lek jest jednak substancją chemiczną, której przyjmowanie powinno konsultować się z lekarzem.

Prawdopodobieństwo powikłań ze strony układu pokarmowego może być większe u osób powyżej sześćdziesiątki. Osoby starsze, które w większości przypadków zażywają regularnie przepisane leki, powinny szczególnie obserwować swój organizm. O wszelkich, nawet pozornie błahych objawach, muszą informować swojego lekarza. To samo dotyczy osób, które już w przeszłości cierpiały na chorobę wrzodową.

Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych. Uczy mówić kompleksowo o swoim zdrowiu.


autor: dr Dariusz Szukała

źródło: Centrum Żywienia i Promocji Zdrowia

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Podziel się życiem

Czerw 25, 2014 Inne

Druga połowa ubiegłego wieku doprowadziła do niesłychanego rozwoju transplantologii. Jest ona teraz sposobem leczenia schyłkowej niewydolności wielu narządów. Obecnie na świecie ponad milion ludzi żyje ...

czytaj więcej

Psychodrinki

Czerw 25, 2014 Inne

Moda, potrzeba czy kolejny chwyt reklamowy? Napoje energetyzujące cieszą się coraz większym powodzeniem. Co czwarty Polak sięga po puszkę energizera przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. ...

czytaj więcej
POKAŻ